Mellužu brīvdabas estrādes rekonstrukcija Jūrmalā

Projekts: 2014
Realizācija: 2017-2019
Autori: M.Jaunromāns, M.Ābele, L.Daņiļēviča, D.Gertners, J.Šaitere, R.Stārostnieks

Mellužu estrāde ir gliemežnīcas tipa vēsturiska vasaras koncertvieta, kas ir saglabājusies vienīgā no daudzajām Jūrmalas kūrorta āra aktīvās mūzikas dzīves lieciniecēm un ir unikāla arī Baltijas mērogā. Tā ir celta 1939.gadā un ir vietējas nozīmes kultūras piemineklis, kurš atrodas valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļa teritorijā.

Brīvdabas estrādei ir izveidots labiekārtojums ortogonālā kompozīcijā, kura centrālais elements ir podests ar 124 soliem, kopā 620 sēdvietas, skatītāju vietas izkārtotas nevis garās rindās, bet kā atsevišķi stāvoši soli. Tieši tādā veidā skatītāji baudīja mūziku kūrorta koncertdārzos 19.,20.gs. mijā.

Iesegums, skatītāju podests un kāpnes ir veidoti no prefabricētām tonētā betona plāksnēm ar virsmas pretslīdes faktūru. Apstādījumi veidoti taisnleņķa ģeometrijā, un grafiski papildina iesegumu ortogonālo rakstu- taisni apcirptas krūmu joslas ierāmē laukumus, kur pamīšus izkārtojas zāliena kvadrāti ar ziemcietēm baltā krāsā.

Piena paviljons, kas atrodas brīvdabas estrādes dziļumā aiz skatītāju podesta ir būvēts no jauna, saglabājot vēsturiskā paviljona un vīteņaugu treļļu raksturu. Pergola veidota no prefabricētām betona kolonām ar kanelūru tipa vertikālēm un vieglu jumtu koka konstrukcijās un smalki profilētu titāncinka jumtu.

Estrādes ēka tika restaurēta, demontējot un aizvietojot tikai tos koka dēļus un elementus, kur bija nepieciešams konstrukciju remonts un protezēšana, oriģinālo substanci maksimāli saglabājot neskartu. Apdarei ir izmantota lineļļas krāsa gan eksterjerā, gan interjerā. Ēkā bija saglabājies viens loga oriģināls un pēc tā parauga tika izgatavotas kopijas.

Likteņdārza skatu terase

Konkurss: 2009 / Pirmā vieta
Realizācija: 2012
Autori: M.Jaunromāns, M.Ābele, L.Laudere, D.Jaunzems

Projekts izstrādāts studentu konkursam piemiņas parka Nākotnes zonā. Pēc uzvaras konkursā iztrādāts tehniskais projekts un ar ziedojumu palīdzību uzbūvēta pirmā patstāvīgā būve parkā. Skatu terase un paviljons veido harmonisku vidi, kur atklāt novietnes īpašo raksturu – plašumu un tālo horizontu pār Daugavu. Projektā akcentēta latvieša ciešā saikne ar dabu, kas ir kā iekšējās enerģijas, spēka, miera un harmonijas avots. Daba ir izvirzīta kā vietas prioritāte, jo tieši tā ir mierinājums. Būve veidota harmonijā ar to un ievērtējot novietnes īpatnības – reljefu, koku izvietojumu, svarīgākos skatu punktus. skatu terasei un ēkai tiek veidoti dažādi “atklātības līmeņi”, kas rada iespēju to izmantot gan dažādos laika apstākļos, gan katram apmeklētājam izvēlēties sev tīkamāko atklātības vai noslēgtības līmeni. Galvenā projekta arhitektoniskā ideja ir ēkas apjoms, kas, sekojot cilvēku kustībai novietnē, no taciņas un soliņa pakāpeniski pārtop ēkā, tā atklājot ēkas novietojumu pašā Daugavas krastā.